PROJELERİMİZ

Pacem Medikal Teknoloji olarak TÜBİTAK destekli gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ile plazma teknoloji alanında ürünler geliştirmekteyiz.

galeri-tubitak-bigg-2018-destegi.jpg

Ağız ve Diş Sağlığının Korunması İçin Soğuk Atmosferik Plazma Destekli Bakım Sistemi

         Plazma içerdiği moleküller sayesinde antimikrobiyal özelliğe sahip olmasından dolayı dezenfeksiyondan kanser çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Pacem olarak geliştirdiğimiz plazma destekli ürünümüzü ağız ve diş sağlığı alanında diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılmak üzere özelleştirdik. Bu doğrultuda plazma kaynağında oluşturduğumuz plazmayı, sonik dalgalar üreten bir elektrikli diş fırçası ile ağıza taşıyarak hastalığın önlenmesi/tedavi edilmesi basamaklarında kullanıcımıza sunmayı hedefliyoruz. Bu sayede daha etkin bir temizlik sağlayarak dünya nüfusunun yarısından fazlasında görülmekte olan, tekrarlayan sigara, obezite, diyabet gibi etmenlerin de neden olduğu diş eti hastalıklarına karşı bireyleri korumak istiyoruz. Hasta bireylerde ise tedavi sırasında kullanılan antibiyotik kullanımının azalmasını, bakterilerde görülen çoklu direncin önüne geçilmesini, hem ağızda oluşan zararlı bakterilere hem de doku içerisine yerleşmiş ve uzaklaştırılması güç olan bakterilere ulaşarak tedavinin sağlanmasını amaçlıyoruz.

1507_programi_tr_21_edited.jpg

Kedilerde ve Köpeklerde Ektoparazitlerin Neden Olduğu Dermatozların Tedavisine Yönelik Taşınabilir Soğuk Atmosferik Plazma Cihazının Üretilmesi

       Bit, pire, uyuz gibi ektoparazitler hayvanlarda stres, verim düşüklüğü ve anemiye neden olmaktadır. Direkt temas ile bulaşan ektoparazitler bakteriyel ve viral hastalıkları taşıyarak sağlık problemleri oluşturmaktadır. Ektoparazitler kan, kıl ve tüy ile beslenmekte, bunun sonucunda hayvanlarda irritasyon, kaşıntı, kıl/tüy dökülmesi ve anemi meydana gelmektedir.

           Proje kapsamında iki farklı formda soğuk atmosferik plazma üretme özelliğine sahip, özelleşmiş başlıkları sayesinde kullanım bölgesi değişebilen ve IoT yardımıyla kullanımı desteklenen taşınabilir bakım ve tedavi cihazı geliştirilecektir. Bu cihaz, kedi ve köpeklerde ektoparazit kaynaklı oluşacak dermatozların tedavisinde kullanılmasının yanında günlük kullanımla hayvanların bakımının yapılmasını da sağlayacaktır.